Дніпропетровська область в Україні славиться не тільки своїм промисловим потенціалом, але й багатющою історією, яка приваблює істориків та туристів зі всього світу. Одним із видатних пам’яток археології є Скіфська могила Чортомлик, розташована на річці Чортомлик. Це місце не тільки зачаровує своєю масштабністю та загадковістю, але й розповідає унікальну історію давньої цивілізації.

Гігантське створіння скіфської культури

Курган Чортомлик, висотою 20 метрів та діаметром 350 метрів, є одним з найбільших скіфських курганів, датованих 4 століттям до нашої ери. Його унікальна конструкція, що складається з дерену, ґрунту та каменю, венчається кам’яною скульптурою, званою Чортомлицький ідол. Ця скульптура мала велике культове значення і була об’єктом поклоніння серед скіфів.

Царський покій у глибинах кургану

На глибині 12 метрів знаходиться поховання місцевого скіфського царя разом з його царицею та слугами. Структура гробниці, що включає коридор та п’ять залів, свідчить про високий рівень поховальних традицій скіфів. У кургані також були поховані коні та цінні речі, зокрема срібло та золото, що свідчить про статус та багатство похованих.

Археологічні дослідження та знахідки

Чортомлик був предметом досліджень протягом декількох століть. У 60-х роках 19 століття імператорська археологічна комісія під керівництвом І. Забєліна, а пізніше у 80-х роках 20 століття українсько-німецькі археологи проводили тут дослідження. Однією з найвідоміших знахідок є срібна амфора з позолотою, на якій зображені люди та тварини. Це зображення стало доказом того, що скіфи могли використовувати стремена.

Сучасний стан та виклики

Незважаючи на історичну цінність, Чортомлик постраждав від “золотої лихоманки” у другій половині 19 століття, коли шукачі скарбів грабували давні гробниці. Більшість знахідок тепер зберігається у Ермітажі в Санкт-Петербурзі, але сам курган залишається важливим археологічним і культурним місцем, яке потребує охорони та збереження.

Скіфська могила Чортомлик є неперевершеним свідченням величі древньої культури на території України і є обов’язковим пунктом для відвідування всіма, хто цікавиться історією та археологією.

Розкажи корисну інформацію у соцмережах

Читайте також