Пам’ятник захисникам греблі КРЕС

Пам’ятник захисникам греблі КРЕС в Кривому Розі, також відомий як Пам’ятник воїнам спецзагону, є символом мужності та героїзму, що виявили учасники спецоперації з розмінування греблі Криворізької електростанції у лютому 1944 року. Цей монумент розташований на вулиці Шурупова у Покровському районі міста, за координатами 47.997869 | 33.455819.

Історичний контекст

У ніч на 21 лютого 1944 року спецпризначенці виконали майже неможливе завдання. Під греблю на річці Саксагань було закладено близько 3000 кілограмів вибухівки. Успішне розмінування врятувало життя тисячі людей у навколишніх селищах, які б інакше опинилися під водою.

Героїзм та жертви

Подія супроводжувалася сильним опором ворога, що змусило загін не лише розміновувати, а й вести бої. У цих зіткненнях загинуло 16 бійців, а 36 отримали поранення, віддавши своє здоров’я і життя заради порятунку інших.

Архітектура та символіка

Пам’ятник був відкритий 7 травня 1977 року, його архітектор Святослав Буланов органічно вписав у пейзаж залізобетонний куб, на якому викарбувано рік події – “1944”. Вінчає монумент 57-міліметрова протитанкова гармата, символізуючи оборону та відвагу. На прилеглій площі також розташовані гаубиця та зенітна гармата, що додають композиції військового контексту.

Реставрація і збереження

У квітні 2020 року пам’ятник пройшов реставрацію, яка завершилася у червні того ж року, що підкреслює важливість збереження історичної пам’яті для майбутніх поколінь.

Важливість пам’ятника

Пам’ятник захисникам греблі КРЕС не лише вшановує героїв минулого, а й служить нагадуванням про ціну миру та важливість історичної пам’яті. Він стоїть як символ нескореності духу, що об’єднує спільноту та надихає відвідувачів з усієї країни та з-за кордону.

Ця пам’ятка є місцем сили, натхнення та патріотизму, куди приходять не тільки мешканці Кривого Рогу, але й туристи, щоб віддати шану та вивчити важливий фрагмент історії України.

Розкажи корисну інформацію у соцмережах

Читайте також